Chroma 63205E-1200-200 4U DC Electronic Load | APC Technology Group
63205E-1200-200
63205E-1200-200
Chroma ATE
4U DC Electronic Load - 1200V, 200A, 5kW (Softpanel not included)
High Power DC Electronic Load
The Chroma 63205E-1200-200 is a high-power DC load that has an operating voltage of 1,200V, a power level of 5kW and up to 200A in a single unit.
Power levels can increase up to 240kW when multiple units are paralleled. These high-power loads are designed for testing a wide range of EV products, including DC charging stations, car battery discharge, on-board charger power components, and other power electronics components.
  • Synchronous control in static and dynamic loads
  • CZ mode for turn on capacitive load simulation
  • Real-time power supply load transient response simulation & Vpk+/- measurement
  • User programmable 255 sequential front panel input status
  • Ultra-precision voltage & current measurement
  • Smart fan control
  • Standard USB, optional Ethernet/LXI and GPIB interfaces
Attribute Value
Voltage 0 - 1,200V
Current 0 - 20A, 0 - 100A, 0 - 200A
Power 0 - 5,000W
Minimum Operating Voltage 20V@200A
Protection
Over current: Yes (settable)
Over power: Yes (settable)
Over temperature: Yes
Over voltage alarm: Yes
Reverse alarm: Yes
Interface
Ethernet / LXI: Optional
Front USB (host): Standard
Rear USB (device): Standard
GPIB: Optional
System Bus: Master/Slave
Operating Temperature 0 - 40°C
Input Resistance (Load Off) 2M Ω (typical)
Line Voltage 100 - 240 VAC / 47 - 63Hz