Chroma 63212E-600-840 7U DC Electronic Load | APC Technology Group
63212E-600-840
63212E-600-840
Chroma ATE
7U DC Electronic Load - 600V, 840A, 12kW (Softpanel not included)
High Power DC Electronic Load
The Chroma 63212E-600-840 is a high-power DC load that has an operating voltage of 600V, a power level of 12kW and up to 840A in a single unit.
Power levels can increase up to 240kW when multiple units are paralleled. These high-power loads are designed for testing a wide range of EV products, including DC charging stations, car battery discharge, on-board charger power components, and other power electronics components.
  • Synchronous control in static and dynamic loads
  • CZ mode for turn on capacitive load simulation
  • Real-time power supply load transient response simulation & Vpk+/- measurement
  • User programmable 255 sequential front panel input status
  • Ultra-precision voltage & current measurement
  • Smart fan control
  • Standard USB, optional Ethernet/LXI and GPIB interfaces
Attribute Value
Voltage 0 - 600V
Current 0 - 84A, 0 - 420A, 0 - 840A
Power 0 - 12,000W
Minimum Operating Voltage 14V@840A
Protection
Over current: Yes (settable)
Over power: Yes (settable)
Over temperature: Yes
Over voltage alarm: Yes
Reverse alarm: Yes
Interface
Ethernet / LXI: Optional
Front USB (host): Standard
Rear USB (device): Standard
GPIB: Optional
System Bus: Master/Slave
Operating Temperature 0 - 40°C
Input Resistance (Load Off) 1M Ω (typical)
Line Voltage 100 - 240 VAC / 47 - 63Hz