CTR2008A
CTR2008A
Raditeq
Raditeq RadiCentre 8-Slot Modular Test System
Ultra 8-Slot Modular Test System
The CTR2008A is the latest addition to the RadiCentre® modular test systems. This new system rack is intended for applications where high-speed data transfer is required and supports up to 8 instruments in one rack. Like previous test systems, this latest model supports all available instruments from Raditeq, including: signal generators, power meters, coaxial switch cards and E-field probes. When configured with eight RadiSense laser-powered E-field probes, the CTR2008A is ideal for high-speed chamber calibrations and radiated immunity testing.
Typical applications
The international standard ISO11451-5: “vehicle test methods for reverberation rooms”, defines the measurement and calibration of E-fields at eight reference points in the reverberation room. The new RadiCentre® model CTR2008A is ideally suited to perform these measurements with the highest speed and accuracy.
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Form Factor | Desktop or 19” rack mountable |
| Relative Humidity | 5% - 95% (non-condensing) |
| Dimensions | 132 mm (3U) x 19” (rack mountable) x 312 mm excluding rear panel (H x W x D) |
| Weight | Approx. 7 kg (empty) |
| Temperature Range | 10 °C - 40 °C |
| Interface | 1 Gbit LAN |
| Number of Slots | 8 |
| Connectors | 6,35 mm jack plug (Interlock) ,RJ45 IEC C14 – female |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |

