EMCenter™ Field Monitor
EMCenter™ Field Monitor
ETS-Lindgren
EMCenter™ Field Monitor
Monitor and Control Various RF Applications with Ease
EMCenter Field Monitor is a modular RF platform consisting of an integrated micro-controller, modular chassis, and includes a selection of up to seven EMSense™ plug-in card modules. Additional EMSense cards can be purchased separately to add to your EMCenter Field Monitor at any time. Typical EMCenter Field Monitor applications include EMC and wireless measurements, E-field monitoring, and other RF applications. EMCenter Field Monitors can be manually controlled through a series of menus accessed on the front panel TFT touch screen.
The platforms embedded Linux-based software is stored in flash memory to simplify version upgrades. For automated testing, the EMCenter Field Monitor can be controlled with TILE!, EMQuest™ and other PC compatible RF software packages. An optional GPIB IEEE-488 I/O with a LAN interface converts the 7000-001 into the Model 7000-010, in which the software can control external receivers, amplifiers, power meters, antennas, and other equipment in the test loop.
Key Advantages:
- Modular Platform for RF Measurements
- Accomodate EMSense, EMGen™, EMSwitch™, EMPower™, EMControl™ Cards within 7 Available Slots
- Reduces Test System Complexity
- Touch Screen Controls
- LAN Interface with GPIB Option (7000-010)
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Form Factor | Desktop or 19-in rack mountable |
| Relative Humidity | 10% to 90% (non-condensing) |
| Dimensions | 3U: 132 mm x 447 mm x 350 mm (5.2 in x 17.6 in x 13.8 in) (H x W x D) |
| Weight | 7 kg (15.4 lb) |
| Temperature Range | 0°C to 40°C (32°F to 104°F) |
| Processor | 800 MHz ARM A9 CPU |
| Configuration |
|
| Number of Slots | 7 |
| Display | TFT with touchscreen 7.0-in WVGA (800 x 480) |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |

