EMCenter™ Modular RF Platform
EMCenter™ Modular RF Platform
ETS-Lindgren
EMCenter™ Modular RF Platform
Monitor and Control Various RF Applications with Ease
The EMCenter is a modular RF platform consisting of an integrated micro controller, modular chassis, and a selection of optional plug-in card modules. It can be used to perform a variety of RF measurement applications. The EMCenter’s compact footprint reduces system complexity and provides centralized control and accessibility.
The 3U 19-inch form factor can accept up to seven optional instrument card modules. Each individual card module is a miniaturized instrument that has been optimized for RF measurement. Card modules are easily inserted into the chassis’ rear card bay, and are recognized when the system initializes.
Multiple EMCenters can be linked together to form scalable systems. EMCenters can be manually controlled through a series of menus accessed on the front panel TFT touch screen, which is embedded with a Linux-based software and stored in flash memory to simplify version upgrades. For automated testing, EMCenter can be controlled with TILE!™, EMQuest™ and other PC compatible RF software packages.
Using RS-232, LAN, USB and the optional IEEE-488 I/O, the software can control external receivers, amplifiers, power meters, antennas, and other equipment in the test loop. Typical EMCenter applications include EMC and wireless measurements, E-Field monitoring, and other RF applications.
Key Advantages:
- Modular Platform for RF Measurements
- Accomodate EMSense, EMGen™, EMSwitch™, EMPower™, EMControl™ Cards within 7 Available Slots
- Reduces Test System Complexity
- Touch Screen Controls
- Supported by Popular RF Test Automation Software
- LAN Interface with GPIB Option (7000-010)
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Form Factor | Desktop or 19" Rack Mountable |
| Relative Humidity | 10% to 90% (Non-Condensing) |
| Dimensions | 132 mm (5.25 in) [3U] x 447 mm (17.6 in) x 350 mm (13.8 in) (H x W x D) |
| Weight | 7 kg (15.4 lb) [Controller Only] |
| Temperature Range | 0° C to +40° C (+32° F to +104° F) |
| Interface | IEC Inlet, USB-A 2.0 (2), USB-B 1.1, Sub D-9, Interlock, Ethernet |
| Configuration |
|
| Number of Slots | 7 |
| Connectors | IEC Power Cord |
| Display | 178 mm (7 in) TFT/WVGA (800 x 480) |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |

