HI-8684PJIF-10
HI-8684PJIF-10
HI-8684PJIF-10
Holt Integrated Circuits
HI-8684 Series Protocol IC with Parallel Interface
The HI-8683 and HI-8684 are system components for interfacing incoming ARINC 429 signals to 8-bit parallel data using proven +5V analog/digital CMOS technology. The HI-8683 is a digital device that requires an external analog line receiver such as the HI-8482 or HI-8588 between the ARINC bus and the device inputs. The HI-8684 incorporates the digital logic and analog line receiver circuitry in a single device.
Contact us for Lead Time
HI-8684PJIF-10 Specifications
  • Automatic Conversion of Serial ARINC 429, 575 & 561 Data to 8-Bit Parallel Data
  • High-Speed Parallel 8-Bit Data Bus
  • Error Detection - Word Length and Parity
  • Reset Input for Power-On Initialization
  • On-Chip Line Receiver Option (HI-8684)
  • Input Hysteresis of at Least 2 Volts (HI-8684)
  • Test Inputs Bypass Analog Inputs (HI-8684)
  • Simplified Lightning Protection With the Ability to Add 10 Kohm External Series Resistors
  • Plastic Package Options - Surface Mount (SOIC), PLCC and DIP
  • Industrial & Extended Temperature Ranges Available
More Information
Attribute Value
Product Type ARINC 429 Protocol ICs with Parallel Interface
Package Description 20 Pin Plastic J-lead PLCC
Moisture Sensitivity Level 1
Product Longevity > 10 years
Applications
  • Avionics Data Communication
  • Serial to Parallel Conversion
Flow I
Theta JA (°C/W): 55.99
Temperature Range -40°C to +85°C