HI-8685PJI-10
HI-8685PJI-10
HI-8685PJI-10
Holt Integrated Circuits
HI-8685 Series Protocol IC with Parallel Interface
The HI-8685 and HI-8686 are system components for interfacing incoming ARINC 429 signals to 16-bit parallel data using proven +5V analog/digital CMOS technology. Both products incorporate the digital logic and analog line receiver circuitry in a single device.
Contact us for Lead Time
HI-8685PJI-10 Specifications
  • Automatic Conversion of Serial ARINC 429, 575 & 561 Data to 16-Bit Parallel Data
  • High Speed Parallel 16-Bit Data Bus
  • Error Detection - Word Length and Parity
  • Reset Input for Power-On Initialization
  • On-Chip Line Receiver connects directly to ARINC bus
  • Input Hysteresis of at Least 2 Volts
  • Test Inputs Bypass Analog Inputs
  • Simplified Lightning Protection With the Ability to Add 10 Kohm External Series Resistors
  • Small Surface Mount, Plastic Package Options: SOIC, TQFP and PLCC
Package Description 28 Pin Plastic J-lead PLCC
Moisture Sensitivity Level 3
  • Serial to Parallel Conversion
Flow I
Theta JA (°C/W): 47.98
Temperature Range -40°C to +85°C