HI-8685PST-10
HI-8685PST-10
HI-8685PST-10
Holt Integrated Circuits
HI-8685 Series Protocol IC with Parallel Interface
The HI-8685 and HI-8686 are system components for interfacing incoming ARINC 429 signals to 16-bit parallel data using proven +5V analog/digital CMOS technology. Both products incorporate the digital logic and analog line receiver circuitry in a single device.
Contact us for Lead Time
HI-8685PST-10 Specifications
  • Test Inputs Bypass Analog Inputs
  • Simplified Lightning Protection With the Ability to Add 10 Kohm External Series Resistors
Package Description 28 Pin Plastic SOIC - WB
Moisture Sensitivity Level 1
  • Serial to Parallel Conversion
Flow T
Theta JA (°C/W): 38.25
Temperature Range -55°C to +125°C