LRX-2400-EMP
LRX-2400-EMP
ETS-Lindgren
Two Line Single Phase EMP/HEMP Power Line Filter, 2 x 400 A, providing multi-stage EMP/HEMP over-voltage and EMI/RFI protection per MIL-STD-188-125-1.
LRX Series Two Line Single Phase EMP/HEMP Filter - 2 x 400 A
EMP/HEMP Power Line filters offer excellent multi-stage over-voltage and EMI/RFI protection, designed to meet point-of-entry requirements of MIL-STD-188-125-1 & -2 for Short and Intermediate Pulses, in addition to high insertion loss performance for SCIF, TEMPEST, and other military and commercial applications.
Key Features:
- High Frequency Response Design
- Reliable Transient Suppression Elements
- Superior Insertion Loss Performance
- Extended Filter Life
- Pulse Current
- Wide Selection of Current Ratings
- Custom Designs Available
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 67.0 cm (24 in) x 22.9 cm (9 in) (W x D) |
| Weight | 90.7 kg (200 lb) |
| Current Rating | 2 x 400 A |
| Configuration |
|
| Current | 100 kA |
| Standards |
|
| Frequency Range | 74 kHz - 40 GHz |
| Insertion Loss | 1000 dB |
| Power Voltage | 0-277/480 VAC |
| Operating Voltages | 0-277/480 VAC |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




