RSW2002E
RSW2002E
Raditeq
2 outputs for SP6T, external relay driver card 12/24/28VDC (1 slot)
The RadiSwitch® RF coaxial relay plug-in cards are able to switch RF signals from DC until 67 GHz and with RF power up to 700 Watts directly, or any high RF power indirect using externally controlled switches. RadiSwitch® plug-in cards are available in several versions, with one, two or four SPDT coaxial relays, alternatively one or two SP6T of different type coaxial relays; N-Type, BNC, SMA, 2.92mm (K) and 2.4 (Q).
The RadiSwitch® plug-in cards use high quality switches with excellent RF characteristics. The insertion loss is specified at typical 0.4 dB and isolation is typically 60 dB. The lifetime (maximum switch cycles) of the internal relays is typically 10.000.000 cycles. This ensures long term usage of your switch system.
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Power Consumption | 0.5A max per relay coil |
| Relative Humidity | 10–90% (non-condensing) |
| Interlock | No |
| Warranty | 3 years |
| Temperature Range | 0°C to 40°C |
| Average Power | External relay dependent |
| Supply Voltage | 12V, 24V or 28V (selectable) |
| Isolation (dB) | External relay dependent |
| Insertion Loss (dB) | External relay dependent |
| Number of Slots | 1 |
| VSWR | External relay dependent |
| Connector | 8-way terminal block |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




