Chroma 63205A-150-500 High Power DC Electronic Load | APC Tech
63205A-150-500
63205A-150-500
Chroma ATE
High Power DC Electronic Load 150V / 500A / 5kW
Programmable DC Electronic Load - 150V / 500A / 5kW
Every model in the 63200A series includes User Defined Waveform (UDW) functionality and external signal control, allowing for realistic current waveform simulations. The master/ slave control capability enables multiple units with the same voltage specifications to operate in parallel while maintaining synchronised dynamic loading. The dynamic auto-frequency sweep function allows for load simulations at different frequencies to meet power testing requirements. Additionally, the series provides 255 memory slots for storing USB Ethernet LXI user settings, which can be recalled at any time, resulting in significantly reduced testing time in automated applications.
Key Features
  • Current range: 2,000A max. per unit
  • 0.6V@1000A (typical) low voltage operating characteristics
  • External loading current simulation
  • Auto frequency sweep up to 50kHz
Attribute Value
Voltage 0-150V
Current 0-50A, 0-25A, 0-500A
Power 0-5000W
Range
0.005Ω-50Ω (16V/5kW)
0.02Ω-200Ω (80V/5kW)
0.5Ω-1,000Ω (150V/5kW)