3143B
3143B
ETS-Lindgren
BiConiLog™ Antenna
The Model 3143B BiConiLog is a hybrid antenna that combines innovative design, compact size, and excellent performance.
This antenna enables users to measure a frequency range of 30 MHz to 1 GHz in one sweep, negating the need for multiple antennas and time-consuming equipment setup. This BiConiLog is designed as a dual-purpose antenna for both immunity and emission testing.
Key Features
- 30 MHz to 1 GHz frequency range
- Dual-purpose for immunity and emission testing
- Stinger mount included as standard
- Excellent VSWR above 70 MHz
- Individual antenna calibration data provided
- Compact and lightweight design
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 124.3 x 133.9 x 76.2 cm (D x W x H) |
| Weight | 5.5 kg (12.13 lb) |
| Maximum Frequency | 1 GHz |
| Minimum Frequency | 30 MHz |
| Frequency Range | 30 MHz – 1 GHz |
| Gain | ~2 to 6 dBi |
| VSWR | 3.0:1 above 70 MHz |
| Max Input Power | 100 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



