3151
3151
ETS-Lindgren
Log-Periodic Dipole Array
The Model 3151 Log-Periodic Dipole Array (LPDA) Antenna features a convenient space-saving design with the use of top hat-loaded, low-frequency elements.
The top hat loading enables a compact form factor while maintaining excellent performance across the operating frequency range. It is designed for EMC radiated emissions and immunity testing.
Key Features
- Space-saving design with top hat-loaded elements
- Log-periodic dipole array configuration
- Compact form factor
- Suitable for emissions and immunity testing
- Linearly polarised
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Maximum Frequency | 2 GHz |
| Minimum Frequency | 200 MHz |
| Frequency Range | 200 MHz – 2 GHz |
| Gain | ~6 dBi |
| VSWR | 1.5:1 (average) |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




