3160
3160
ETS-Lindgren
Pyramidal Standard Gain Antenna Series
The Model 3160 Pyramidal Standard Gain Antenna Series covers a multi-octave bandwidth of 1 GHz to 40 GHz.
All models in the series are linearly polarized, have medium gain, optimum half power beamwidth equal in both horizontal and vertical planes, and low VSWR. Antenna factors are constant throughout the frequency range, making these antennas capable of generating high electric field strengths using little power.
Key Features
- 1 GHz to 40 GHz frequency range (multiple models)
- Medium gain with optimum half-power beamwidth
- Low VSWR over recommended operating range
- Constant antenna factors throughout frequency range
- Standard 1/4-20 mount for easy polarisation change
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | Series (models -01 to -10), varies |
| Weight | Varies by model |
| Maximum Frequency | 40 GHz |
| Minimum Frequency | 960 MHz |
| Frequency Range | 960 MHz – 40 GHz (models -01 to -10) |
| Gain | ~15 to 25 dBi |
| VSWR | Low VSWR (varies by model) |
| Max Input Power | 10 W to 550 W (model dependent) |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |


