3164-05
3164-05
ETS-Lindgren
Open Boundary Quad-Ridged Horn
The Model 3164-05 Open Boundary Quad-Ridged Horn has an open boundary design, making this antenna unique in appearance and performance.
Numerically modelled, the 3164-05's open boundary design is similar to two Vivaldi PCB antennas placed orthogonally to each other. The antenna's compact size offers improved pattern and gain when compared with enclosed quad-ridged horns of similar dimensions.
Key Features
- 2 GHz to 18 GHz frequency range
- Open boundary design for unique performance
- Dual linear and circular polarisation capability
- Compact size with minimal phase centre shift
- Two orthogonally placed input feeds
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | Series (model varies) |
| Weight | Series (model varies) |
| Maximum Frequency | 6 GHz |
| Minimum Frequency | 300 MHz |
| Frequency Range | 300 MHz – 6 GHz (optimum 2–18 GHz) |
| Gain | ~5 to 12 dBi |
| VSWR | 3:1 max; 1.75:1 avg |
| Max Input Power | 50 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



