6509
6509
ETS-Lindgren
Loop Antenna
The Model 6509 is a Passive Loop Antenna designed for shielding effectiveness and EMC immunity testing.
The 6509 loop antenna contains a Type N female connector and a manually switchable four-band transformer, which gives the antenna greater efficiency resulting in a better conversion of power to field strength.
Key Features
- 20 Hz to 30 MHz frequency range
- Passive loop design
- Manually switchable four-band transformer
- Type N female connector
- Greater efficiency for improved power-to-field-strength conversion
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 cm (6.00 in) x 7.63 cm (3.00 in) x 47.8 cm (18.82 in) (L x W x H) |
| Weight | 1.3 kg (2.87 lb) |
| Minimum Frequency | 20 Hz |
| Frequency Range | 1KHz — to 30 MHz |
| Max Input Power | 20 W |
| Impedance | 50 Ω (via transformer) |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



