3162-02
3162-02
ETS-Lindgren
Field Generating Antenna
The Model 3162-02 Field Generating Pyramidal High Gain Horn was specifically developed for the ES-XW7T-1A278-AC specification for radar pulse testing.
This test requires that the EUT be exposed to a pulsed peak field level of 600 V/m at a distance of 100 cm from the front of the horn. The Model 3162-02 optimises the near field behaviour to overcome this problem, producing 600 V/m with input power of less than 300 W.
Key Features
- 2.7 GHz to 3.1 GHz frequency range
- Generates 600 V/m with less than 300 W input power
- Optimised near-field behaviour
- Designed for ES-XW7T-1A278-AC radar pulse testing
- Extended ground planes with chokes for better gain
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 70.1 x 30.7 x 36.6 cm (L x W x H) |
| Weight | 10.0 kg (22.05 lb) |
| Maximum Frequency | 6 GHz |
| Minimum Frequency | 800 MHz |
| Frequency Range | 800 MHz – 6 GHz |
| Gain | ~8 to 15 dBi |
| VSWR | 1.5:1 (typical) |
| Max Input Power | 550 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



