3164-11
3164-11
ETS-Lindgren
Open Boundary Quad-ridged Horn
The Model 3164-11 is a super open boundary quad-ridged horn where the feed cavity is not enclosed, providing wider frequency range and reduced weight.
Two orthogonally located input ports feed two sets of ridge structures, allowing the horn to measure two orthogonal fields simultaneously without the need for physically rotating the horn. The isolation between ports is better than 25 dB across the frequency range.
Key Features
- 1 GHz to 18 GHz frequency range
- Super open boundary design with unenclosed feed cavity
- Dual polarisation without physical rotation
- Better than 25 dB port isolation
- Compact, lighter design vs single polarised ridged horns
- Individually calibrated per SAE ARP 958
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | Series (model varies) |
| Weight | Series (model varies) |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Minimum Frequency | 400 MHz |
| Frequency Range | 400 MHz – 18 GHz |
| Gain | ~5 to 18 dBi |
| VSWR | Low VSWR |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |


