3164-10
3164-10
ETS-Lindgren
Open Boundary Quad-Ridged Horn
The Model 3164-10 Open Boundary Quad-Ridged Horn Antenna's design makes this antenna unique in both appearance and performance.
Designed to measure wireless devices for Over-The-Air (OTA) performance, this unit features excellent gain with low VSWR. The open boundary design is similar to two double-ridged waveguide antennas placed orthogonally to each other.
Key Features
- 400 MHz to 10 GHz frequency range
- Designed for OTA wireless device measurement
- Covers all wireless bands including Wi-Fi, WiMAX, and GPS
- Dual linear polarisation with optional circular polarisation
- Compact, lightweight design
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | Series (model varies) |
| Weight | Series (model varies) |
| Maximum Frequency | 10 GHz |
| Minimum Frequency | 400 MHz |
| Frequency Range | 400 MHz – 10 GHz |
| Gain | ~5 to 15 dBi |
| VSWR | 5:1 max; 1.75:1 avg |
| Max Input Power | 100 W @ 400 MHz; 20 W @ 10 GHz |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



