3121D
3121D
ETS-Lindgren
Tuned Dipole Antenna
The Model 3121D Tuned Dipole Antenna's behaviour approaches that of the theoretically perfect half-wavelength resonant dipole.
The 3121D offers an accurate standard for precise EMI measurements including FCC and EN compliance testing, site attenuation as described in EN55022 and ANSI C63.4, and antenna calibration as described in ANSI C63.5. Each dipole is individually calibrated at 10 metres per ANSI C63.5.
Key Features
- 30 MHz to 1 GHz frequency range
- Average VSWR less than 1.6:1
- Balun loss less than 0.5 dB
- FCC-design compensated balun
- Lightweight corrosion-resistant elements
- Complete with accessories and shock-resistant carrying case
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | Series (model varies) |
| Weight | Series (model varies) |
| Maximum Frequency | 1 GHz |
| Minimum Frequency | 30 MHz |
| Frequency Range | 30 MHz – 1 GHz |
| Gain | 2.15 dBi |
| VSWR | <1.6:1 average |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



