3117
3117
ETS-Lindgren
Double-Ridged Guide Antenna
The Model 3117 Double-Ridged Waveguide Horn corrects the lower gain at the upper end of the frequency range, commonly found in ridged waveguide antennas.
Users of this antenna benefit from uniform illumination of target surfaces and accurate gain measurement. The 3117 exhibits high gain and low VSWR across its operational frequency band. It is ideally suited for IEC 61000-4-3 and MIL-STD 461/462 immunity tests as well as ANSI C63.4 and EN 55033 emissions tests.
Key Features
- 1 GHz to 18 GHz frequency range
- High gain and low VSWR
- 300 watts continuous power input
- Uniform illumination of target surfaces
- Stinger mount for direct 7-TR mounting
- Individually calibrated at A2LA accredited lab
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 x 17.5 x 15.5 cm (L x W x H) |
| Weight | 1.13 kg |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Minimum Frequency | 200 MHz |
| Frequency Range | 800 MHz – 18 GHz |
| Gain | ~7 to 15 dBi |
| VSWR | <3.5:1 max; <2:1 above 1.5 GHz |
| Max Input Power | 300 W; 500 Peak |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



