3119B
3119B
ETS-Lindgren
Double-Ridged Waveguide Horn
The Model 3119B Double-Ridged Waveguide Horn Antenna is an ultra-broadband antenna and the latest addition to the family of double-ridged waveguides for wireless and EMC measurement.
Users benefit from uniform illumination of target surfaces and accurate gain measurement. It also has a more uniform gain and antenna factor because of the stable behaviour of its radiation pattern, unlike similar antennas of this class.
Key Features
- 400 MHz to 6 GHz frequency range
- Ultra-broadband performance
- Uniform gain and antenna factor
- Stable radiation pattern behaviour
- 1500 W power input capacity
- Individually calibrated at A2LA accredited lab
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 40.0 x 48.84 x 31.37 cm (D x W x H) |
| Weight | 5.2 kg (11.5 lb) |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Minimum Frequency | 1 GHz |
| Frequency Range | 1 GHz – 18 GHz |
| Gain | ~7 to 15 dBi |
| VSWR | 3.5:1 Max; <2:1 above 500 MHz |
| Max Input Power | 1500 W; 2500 Peak |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |

