3181
3181
ETS-Lindgren
Broadband Mini-Bicon Antenna
The Model 3181 Broadband Mini-Bicon Antenna is a broadband omnidirectional antenna with a radiation pattern that conforms to the CISPR-16 specifications.
It can be used for surveying or spectrum monitoring when used with a portable spectrum analyser. Its low weight design makes it ideal as a surveying tool and for EM field monitoring applications.
Key Features
- 500 MHz to 18 GHz frequency range
- Omnidirectional radiation pattern per CISPR-16
- Lightweight design for portable use
- Ideal for chamber characterisation and spectrum monitoring
- Low VSWR across operating range
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 37.1 cm (14.6 in) x 15.2 cm (6.00 in) x 17.0 cm (6.7 in) (Length x Width x Stinger Length) |
| Weight | 1.0 kg (2.28 lb) |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Minimum Frequency | 500 MHz |
| Frequency Range | 500 MHz – 18 GHz |
| Gain | ~1 to 3 dBi |
| VSWR | 2.0:1 average |
| Max Input Power | 50 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |


