3147
3147
ETS-Lindgren
Log Periodic Dipole Array Antenna
The Model 3147 Log Periodic Dipole Array Antenna is primarily designed for use with the FCC Part 15.
The Model 3147 has excellent VSWR characteristics throughout the entire operating frequency range. It provides reliable and accurate emissions measurements for regulatory compliance testing.
Key Features
- Designed for FCC Part 15 testing
- Excellent VSWR characteristics
- Log-periodic dipole array design
- Linearly polarised
- Individually calibrated
- Flexible mounting options
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 88 cm (34.65 in) x 97 cm (38.19 in) (W x D) |
| Weight | 4.25 kg (9.36 lb) |
| Maximum Frequency | 5_ghz |
| Minimum Frequency | 200 MHz |
| Frequency Range | 200 MHz – 5 GHz |
| Gain | ~6 to 9 dBi |
| VSWR | 1.65:1 (typical) |
| Max Input Power | 80 W @ 1 GHz; 40 W @ 5 GHz cont. |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



