3183B
3183B
ETS-Lindgren
Broadband Mini-Bicon Antenna
The Model 3183B is an end-fed Mini-Bicon Antenna designed for CISPR 16-1-4 and ANSI C63.25 chamber validation testing above 1 GHz.
The radiation pattern is omnidirectional in the H-plane, allowing the antenna to receive signals from every direction around the axis. Named the 2019 EMC Product of the Year, the antenna exhibits better than 2:1 VSWR for most of the range.
Key Features
- 1 GHz to 18 GHz frequency range
- 2019 EMC Product of the Year
- Omnidirectional H-plane radiation pattern
- Better than 2:1 VSWR for most of the range
- Ideal for TDsVSWR testing per ANSI C63.25
- Compact size for amplifier harmonic measurements
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 37.70 x 10.80 cm (L x W), stinger 25.10 cm |
| Weight | 1.45 kg (3.20 lb) |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Minimum Frequency | 1 GHz |
| Frequency Range | 1 GHz – 18 GHz |
| Gain | ~1 to 5 dBi |
| VSWR | <2:1 average |
| Max Input Power | 20 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



