3184
3184
ETS-Lindgren
Broadband Mini-Bicon Antenna
The Model 3184 Broadband Mini-Bicon Antenna is a radome-protected, broadband antenna with a frequency range of 1 GHz to 18 GHz.
Its omnidirectional pattern and broadband frequency range make it ideal for surveying or spectrum monitoring when used with a portable spectrum analyser. A weatherising kit is standard on the Model 3184 for prolonged outdoor monitoring.
Key Features
- 1 GHz to 18 GHz frequency range
- Radome-protected for outdoor use
- Omnidirectional H-plane radiation pattern
- Standard weatherising kit for prolonged outdoor monitoring
- Average 2:1 VSWR
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 37.1 cm (14.6 in) x 15.2 cm (6.00 in) x 17.0 cm (6.7 in) (Stinger) |
| Weight | 0.65 kg (1.43 lb) |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Minimum Frequency | 1 GHz |
| Frequency Range | 1 GHz – 18 GHz |
| Gain | ~1 to 5 dBi |
| VSWR | 2.0:1 average |
| Max Input Power | 20 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




