3144
3144
ETS-Lindgren
Log-Periodic Dipole Array
The Model 3144 Log-Periodic Dipole Array (LPDA) Antenna is a standard medium gain (6 dBi) log-periodic dipole array.
This log antenna enables users to measure from 80 MHz to 2 GHz in one sweep, saving time and money by eliminating the need for multiple antennas. The constant gain yields an antenna factor that varies linearly with frequency.
Key Features
- 80 MHz to 2 GHz frequency range
- Medium gain (6 dBi)
- Excellent VSWR characteristics throughout operating range
- Smooth, constant gain for accurate interpolation
- Individually calibrated per SAE ARP 958 and ANSI C63.5
- Flexible mounting with integral mount
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 170.2 x 210.8 x 9.5 cm (L x W x H) |
| Weight | 4.5 kg (9.92 lb) |
| Maximum Frequency | 2 GHz |
| Minimum Frequency | 80 MHz |
| Frequency Range | 80 MHz – 2 GHz |
| Gain | ~6 dBi |
| VSWR | 1.2:1 (average) |
| Max Input Power | 1000 W cont.; 2.6 kW peak |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



