3160-09PA
3160-09PA
ETS-Lindgren
Rectangular Waveguide Horn with Pre-Amplifier
The Model 3160-09PA is a Rectangular Waveguide Horn with Pre-Amplifier from the 3160 Pyramidal Standard Gain Antenna Series.
This model combines the proven performance of the 3160 series pyramidal horn with an integrated pre-amplifier, calibrated as a single unit for accurate emissions measurements.
Key Features
- Integrated pre-amplifier package
- Linearly polarized with medium gain
- Low VSWR performance
- Antenna and pre-amplifier calibrated as a single unit
- Standard 1/4-20 mount
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 10.49 cm (4.13 in) x 3.84 cm (1.51 in) x 2.95 cm (1.16 in) (D x W x H) |
| Weight | 0.11 kg (0.24 lb) |
| Maximum Frequency | 26.5 GHz |
| Minimum Frequency | 18 GHz |
| Frequency Range | 18 GHz – 26.5 GHz |
| Gain | ~15 dBi + 32 dB preamp |
| VSWR | N/A (Rx Only) |
| Max Input Power | Receive only |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



