3115-PB
3115-PB
ETS-Lindgren
Double-Ridged Waveguide Horn with Pre-Amp
The Model 3115-PB is a specially calibrated version of the popular Model 3115 Double-Ridged Waveguide Horn Antenna, fitted with an updated pre-amplifier package and calibrated as a single unit.
In this configuration, any possible mismatches between antenna and pre-amplifier are taken into account in the antenna factor, ensuring accurate and reliable emissions measurements.
Key Features
- 750 MHz to 18 GHz frequency range
- Integrated pre-amplifier package
- Antenna and pre-amplifier calibrated as a single unit
- Mismatch accounted for in antenna factor
- Compact and portable design
- Individually calibrated at A2LA accredited lab
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 36.1 x 24.2 x 24.8 cm (L x W x H) |
| Weight | 2.5 kg (5.51 lb) |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Minimum Frequency | 750 MHz |
| Frequency Range | 750 MHz – 18 GHz |
| Gain | ~7 to 12 dBi + preamp |
| VSWR | N/A (Rx Only) |
| Max Input Power | Receive only |
| Construction | NA (Rx Only) |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



