3303
3303
ETS-Lindgren
Monopole Antennas
The Model 3303 Passive Broadband Electric Field Monopole is a transmitting antenna with a frequency range of 1 kHz to 30 MHz.
This antenna features manual bandswitching between 0.001 to 5 MHz and 5 to 30 MHz. The maximum power handled is 1 kW. The transmitting rod is stainless steel and can be adjusted in length. The 3303 may also be used as a passive receiving antenna.
Key Features
- 1 kHz to 30 MHz frequency range
- 1 kW maximum power handling
- Manual bandswitching (0.001-5 MHz and 5-30 MHz)
- Adjustable stainless steel transmitting rod
- Can also be used as passive receiving antenna
- Individually calibrated per IEEE-291
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | Rod 100-104 cm; counterpoise 61 x 61 cm |
| Weight | 1.3 kg (2.87 lb) |
| Minimum Frequency | 1 kHz |
| Frequency Range | 1 kHz – 30 MHz |
| Gain | ~0 dBi |
| Max Input Power | 1 kW |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



