3102
3102
ETS-Lindgren
Conical Log Spiral Antenna
The Model 3102 Conical Log Spiral Antenna is a compact, circularly polarised solution for radiated immunity testing, electromagnetic site surveys, and over-the-air wireless device communications.
Made with spiral windings of semi-rigid coaxial cable attached to the outside of a fiberglass cone, the outside windings improve heat dissipation. Originally used exclusively for military applications, it is now widely used for commercial and wireless testing.
Key Features
- Circular polarisation
- Compact design
- Low VSWR
- Semi-rigid coaxial cable spiral windings
- Improved heat dissipation via outside windings
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | Depth: 38.1 cm (15.00 in) |
| Weight | 3.6 kg (7.94 lb) |
| Maximum Frequency | 10 GHz |
| Minimum Frequency | 1 GHz |
| Frequency Range | 1 GHz – 10 GHz |
| Gain | ~4 dBi (typical) |
| VSWR | 1.6:1 |
| Max Input Power | 50 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



