3149
3149
ETS-Lindgren
Hybrid Log Periodic and Bowtie (BiConiLog™)
The Model 3149 Hybrid Log Periodic and Bowtie (BiConiLog) Antenna has an ultra broadband frequency range, accepts high power input, and is size-efficient for easy transport and use in compact chambers.
Rugged construction assures dimensional and electrical stability over extended use. The electrical characteristics were modelled using powerful workstations and the antenna was tested and calibrated at our A2LA accredited lab facility.
Key Features
- Ultra broadband frequency range
- High power input capability
- Size-efficient for compact chambers
- Rugged construction for extended use
- Advanced electromagnetic simulation design
- Calibrated at A2LA accredited lab
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 53.24 cm (20.96 in) x 129.50 cm (50.98 in) (H x D) |
| Maximum Frequency | 2 GHz |
| Minimum Frequency | 30 MHz |
| Frequency Range | 30 MHz – 2 GHz |
| Gain | ~2 to 7 dBi |
| VSWR | 6.5:1 (Maximum with Bowtie Elements in Place) |
| Max Input Power | 100 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |


