6511
6511
ETS-Lindgren
Shielded Loop Antenna
The Model 6511 is a passive loop antenna designed for both EMC emissions and EMC immunity tests.
The Model 6511 is designed for low frequencies and covers the 20 Hz to 5 MHz range. It is a shielded design with BNC connectors and linear polarisation, with a maximum input power of 20 W.
Key Features
- 20 Hz to 5 MHz frequency range
- Passive shielded loop design
- Suitable for both emissions and immunity testing
- 8-turn loop construction
- BNC female connector
- 20 W maximum input power
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 7.57 cm (2.98 in) x 12.7 cm (5.00 in) x 56.69 cm (22.32 in) (L x W x H) |
| Weight | 1.6 kg (3.53 lb) |
| Maximum Frequency | 5 MHz |
| Minimum Frequency | 20 Hz |
| Frequency Range | 20 Hz – 5 MHz |
| Max Input Power | 20 W |
| Impedance | N/A (passive loop) |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |


