3117-PB
3117-PB
ETS-Lindgren
Double-Ridged Waveguide Horn with Pre-Amplifier
The Model 3117-PB is a special version of the popular Model 3117 Double-Ridged Waveguide Horn Antenna, fitted with an updated pre-amplifier package and calibrated as a single unit.
This configuration ensures any possible mismatches between antenna and pre-amplifier are accounted for in the antenna factor, providing accurate and reliable emissions measurements.
Key Features
- 1 GHz to 18 GHz frequency range
- Integrated pre-amplifier package
- Antenna and pre-amplifier calibrated as single unit
- High gain and low VSWR
- Uniform illumination of target surfaces
- Individually calibrated at A2LA accredited lab
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 33.0 cm x 17.7 cm x 24.3 cm (L x W x H) |
| Weight | 1.4kg |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Minimum Frequency | 800 MHz |
| Frequency Range | 800 MHz – 18 GHz |
| Gain | ~7 to 15 dBi + preamp |
| VSWR | N/A (Rx Only) |
| Max Input Power | Receive only |
| Construction | N/A (Rx Only) |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



