3164-06
3164-06
ETS-Lindgren
Open Boundary Quad-Ridged Horn
The Model 3164-06 Open Boundary Quad-Ridged Horn Antenna's open boundary design is similar to two double-ridged waveguide antennas placed orthogonally to each other.
The antenna's surprisingly compact size offers improved pattern and gain when compared with enclosed quad-ridged horns of similar dimensions. The 3164-06 has exceptional bandwidth with optimum performance from 300 MHz to 6 GHz.
Key Features
- 300 MHz to 6 GHz frequency range
- Open boundary design
- Both linear and circular polarised measurements
- Chamber wall mounting holes for easy installation
- Easy access to SMA connectors
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | Series (model varies) |
| Weight | Series (model varies) |
| Maximum Frequency | 6 GHz |
| Minimum Frequency | 300 MHz |
| Frequency Range | 300 MHz – 6 GHz |
| Gain | ~5 to 12 dBi |
| VSWR | Low VSWR |
| Max Input Power | 50 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



