3145
3145
ETS-Lindgren
BDP Dual-Polarized Log-Periodic Dipole Array
The Model 3145BDP Dual-Polarised Log-Periodic Dipole Array (LPDA) is a dual linearly polarised, broadband log antenna designed for the frequency range of 100 MHz to 1.1 GHz.
The precise design of the feed and positioning of the elements on the boom yields optimum phase relationship, providing smooth variation for accurate interpolation of performance between frequency points.
Key Features
- 100 MHz to 1.1 GHz frequency range
- Dual linear polarisation
- Excellent VSWR characteristics
- Optimum phase relationship design
- Constant gain with smooth frequency variation
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 162.18 cm (63.85 in) x 162.18 cm x 132.56 cm (H x W x D) |
| Maximum Frequency | 1.1 GHz |
| Minimum Frequency | 100 MHz |
| Frequency Range | 100 MHz – 1.1 GHz |
| Gain | ~6 dBi |
| VSWR | 1.5:1 avg; 3.5:1 max |
| Max Input Power | 800 W cont. |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



