3109
3109
ETS-Lindgren
Biconical Antenna
The Model 3109 Biconical Antenna delivers high field strength and high power handling in a rugged, compact design optimised for IEC 61000-4-3 radiated immunity testing.
The 3109 uses a modified Guanella balun for impedance transformation and matching, providing a broad frequency range with maximum continuous input power up to 1 kW and peak power handling up to 2 kW.
Key Features
- 20 MHz to 300 MHz frequency range
- 1 kW continuous, 2 kW peak power handling
- Modified Guanella balun for impedance matching
- Ideal for IEC 61000-4-3 testing
- Optional extended elements for high fields at low frequencies
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 131.1 cm (51.6 in) x 51.1 cm (20.1 in) (Width x Diameter) |
| Weight | 2.6 kg (5.8 lb) |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Minimum Frequency | 20 MHz |
| Frequency Range | 20 MHz – 300 MHz |
| Gain | ~-2 to 2 dBi |
| VSWR | 1.9:1 average |
| Max Input Power | 1 kW (N); 1.5 kW (7/16 DIN) |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |


