3148B
3148B
ETS-Lindgren
Log-Periodic Dipole Array
The Model 3148B Log-Periodic Dipole Array (LPDA) Antenna is specifically designed for making CISPR 16-1 measurements which require a 20 dB difference in cross polarisation rejection.
This is achieved using an engineering design and manufacturing process that offsets all elements in a precision pattern. The model 3148B features relatively constant linear gain without any sudden dips or bumps.
Key Features
- 200 MHz to 2 GHz frequency range
- Designed for CISPR 16-1 measurements
- 20 dB cross-polarisation rejection
- Excellent VSWR and optimal phase relationship
- Constant linear gain (5 dB average)
- Individually calibrated per SAE ARP 958 and ANSI C63.5
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 11.6 cm (4.57 in) x 85.6 cm (33.70 in) x 86.7 cm (34.13 in) (H x W x D) |
| Weight | 2 kg (4.41 lb) |
| Maximum Frequency | 2 GHz |
| Minimum Frequency | 200 MHz |
| Frequency Range | 200 MHz – 2 GHz |
| Gain | ~5 dBi avg |
| VSWR | 1.2:1 |
| Max Input Power | 1 kW; 1.3 kW |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



