3186
3186
ETS-Lindgren
Dual Stacked LPDA Antenna
The Model 3186 is a dual stacked log periodic dipole array antenna (LPDA), where each of the two separate LPDAs comprising the dual array are 100 Ω antennas.
When assembled in parallel, the results are a 50 Ω input impedance array providing increased gain compared to a single LPDA for high field generation applications.
Key Features
- Dual stacked LPDA design
- 50 Ω input impedance when assembled
- Increased gain vs single LPDA
- Suitable for high field generation
- Low VSWR for excellent amplifier match
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 19.7 cm (7.76 in) x 19.7 cm (7.76 in) x 44.1 cm (17.36 in) (H x W x D) |
| Weight | 0.7 kg (1.54 lb) |
| Maximum Frequency | 1 GHz |
| Minimum Frequency | 80 MHz |
| Frequency Range | 80 MHz – 1 GHz |
| Gain | ~9 dBi (stacked) |
| VSWR | 2:1 (average) |
| Max Input Power | High power |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



