3160-10PA
3160-10PA
ETS-Lindgren
Rectangular Waveguide Horn with Pre-Amplifier
The Model 3160-10PA is a Rectangular Waveguide Horn with Pre-Amplifier from the 3160 Pyramidal Standard Gain Antenna Series.
This model combines the proven performance of the 3160 series pyramidal horn with an integrated pre-amplifier, calibrated as a single unit for accurate emissions measurements at the highest frequency band.
Key Features
- Integrated pre-amplifier package
- Linearly polarized with medium gain
- Low VSWR performance
- Antenna and pre-amplifier calibrated as a single unit
- Standard 1/4-20 mount
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 8.69 cm (3.42 in) x 2.76 cm (1.09 in) x 2.15 cm (0.85 in) (D x W x H) |
| Weight | 0.06 kg ( 0.13 lb) |
| Maximum Frequency | 40 GHz |
| Minimum Frequency | 26.5 GHz |
| Frequency Range | 26.5 GHz – 40 GHz |
| Gain | ~17 dBi + 55 dB preamp |
| VSWR | N/A (Rx Only) |
| Max Input Power | Receive only |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |


