3142E-PB
3142E-PB
ETS-Lindgren
BiConiLog™ with Pre-Amplifier
The Model 3142E-PB BiConiLog combines broadband hybrid antenna performance with a built-in pre-amplifier for enhanced emissions measurements.
The antenna and pre-amplifier module are calibrated together, with any possible mismatch between the pre-amplifier and the antenna taken into account in the antenna factor. By placing the pre-amplifier close to the antenna, the signal-to-noise ratio is preserved.
Key Features
- 30 MHz to 6 GHz frequency range
- Integrated pre-amplifier with minimum 55 dB typical gain
- Antenna and pre-amplifier calibrated together
- Emissions-only antenna with enhanced signal level
- Flexible mounting with stinger and bracket options
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 139.2 x 133.9 x 76.2 cm (D x W x H) |
| Weight | ~5.7 kg (est.) |
| Maximum Frequency | 6 GHz |
| Minimum Frequency | 30 MHz |
| Frequency Range | 30 MHz – 6 GHz |
| Gain | ~2 to 7 dBi + ~20 dB preamp |
| VSWR | 2.0:1 avg above 50 MHz |
| Max Input Power | Receive only |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



