6507
6507
ETS-Lindgren
Active Shielded Loop
The Model 6507 Active Shielded Loop Antenna produces good sensitivity and almost constant antenna factors for magnetic field measurements.
The 6507 is an active receiving loop antenna designed to perform shielding effectiveness measurements per MIL-STD 285 and NSA-65-6 specifications.
Key Features
- 1 kHz to 30 MHz frequency range
- Active shielded loop design
- Almost constant antenna factors
- Designed for MIL-STD 285 and NSA-65-6 testing
- Good sensitivity for magnetic field measurements
- Internal rechargeable batteries
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 9.29 cm (3.66 in) x 18.77 cm (7.39 in) x 36.53 cm (14.38 in) (L x W x H) |
| Weight | 1.8 kg (3.97 lb) |
| Minimum Frequency | 1 kHz |
| Frequency Range | 1 kHz – 30 MHz |
| Max Input Power | Receive only (active) |
| Construction | N/A (Rx Only) |
| Impedance | 50 Ω (pre-amp output) |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



