3112
3112
ETS-Lindgren
Double-Ridged Guide Antenna
The Model 3112 Double-Ridged Guide Antenna is a linearly polarized broadband antenna providing high gain, designed specifically for EMI measurements and specifications compliance testing.
Like other double-ridged waveguides in this series, the Model 3112 is precision manufactured from aluminium, making it durable and relatively lightweight. Each antenna is individually calibrated at our A2LA accredited test lab.
Key Features
- 100 MHz to 1 GHz frequency range
- High gain and excellent VSWR characteristics
- 800 W continuous, 2 kW peak power handling
- Precision aluminium construction
- Type N connector (other connectors available upon request)
- Individually calibrated with signed Certificate of Conformance
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 195.6 x 186.6 x 144.0 cm (L x W x H) |
| Weight | 86.1 kg (189.82 lb) |
| Maximum Frequency | 1 GHz |
| Minimum Frequency | 100 MHz |
| Frequency Range | 100 MHz – 1 GHz |
| Gain | ~5 to 12 dBi |
| VSWR | <1.6:1 |
| Max Input Power | 800 W cont. |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |


