3161
3161
ETS-Lindgren
Octave Horn Antenna Series
The Model 3161 Octave Horn Antenna Series covers a bandwidth of 1 GHz to 8 GHz.
All models in the series are linearly polarized, have medium gain, optimum half power beamwidth equal in both horizontal and vertical planes, and low VSWR. The 3161 Series can be used as transmit or receive antennas with 50 Ω input impedance.
Key Features
- 1 GHz to 8 GHz frequency range (multiple models)
- Medium gain with optimum half-power beamwidth
- Low VSWR performance
- 50 Ω input impedance
- Can be used as transmit or receive antennas
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | Series (models -01 to -03), varies |
| Weight | ~2.0 kg (3161-03) |
| Maximum Frequency | 8 GHz |
| Minimum Frequency | 1 GHz |
| Frequency Range | 1 GHz – 8 GHz |
| Gain | ~15 to 20 dBi |
| VSWR | Low VSWR (varies by model) |
| Max Input Power | ~200 W (typical) |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



