3115
3115
ETS-Lindgren
Double-Ridged Guide Antenna
The Model 3115 Double-Ridged Guide Horn Antenna delivers uniform, low-VSWR performance in a compact, individually calibrated design ideal for automated test environments.
This antenna has excellent gain and VSWR characteristics, is small and portable with a length of 24.4 cm (9.6 in), and is calibrated to 750 MHz. It has been an industry standard for many years.
Key Features
- 750 MHz to 18 GHz frequency range
- Compact and portable design
- Excellent gain and low VSWR
- Ideal for automated EMC test environments
- Individually calibrated at A2LA accredited lab
- Two-year warranty included
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 27.9 x 24.4 x 15.9 cm (L x W x H) |
| Weight | 1.8 kg (3.97 lb) |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Minimum Frequency | 750 MHz |
| Frequency Range | 750 MHz – 18 GHz |
| Gain | ~7 to 12 dBi |
| VSWR | 2:1 (3:1 Max) >1 GHz; 5:1 (Typical) @ 750 MHz |
| Max Input Power | 300 W cont.; 500 W peak |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



