6512
6512
ETS-Lindgren
Shielded Loop Antenna
The Model 6512 is a passive loop antenna designed for both EMC emissions and EMC immunity tests.
The Model 6512 covers the 9 kHz to 30 MHz range and is a shielded design with BNC connectors and linear polarisation, with a maximum input power of 20 W.
Key Features
- 9 kHz to 30 MHz frequency range
- Passive shielded loop design
- Suitable for both emissions and immunity testing
- Single-turn loop construction
- BNC female connector
- 20 W maximum input power
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 7.57 cm (2.98 in) x 12.7 cm (5.00 in) x 56.85 cm (22.38 in) (L x W x H) |
| Weight | 1.6 kg (3.53 lb) |
| Minimum Frequency | 9_khz |
| Frequency Range | 9 kHz – 30 MHz |
| Max Input Power | 20 W |
| Impedance | N/A (passive loop) |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



