3140B
3140B
ETS-Lindgren
Hybrid Log Periodic and Bowtie (BiConiLog™)
The Model 3140B BiConiLog is one in a series of hybrid antennas designed for broadband EMC radiated immunity (RI) measurements.
The unique feature of the Model 3140B is the T bow tie elements, which increase the equivalent dipole electrical length, thereby decreasing resonant frequency and increasing efficiency in the 20 MHz to 60 MHz range. This model is designed only for immunity testing.
Key Features
- 26 MHz to 3 GHz frequency range
- Unique T bow tie elements for enhanced low-frequency performance
- Average 2:1 VSWR above 80 MHz
- Less than 300 W to generate 10 V/m above 30 MHz at 3 m
- Designed specifically for radiated immunity testing
- Individually calibrated
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 149.3 cm (58.78 in) x 161.5 cm (63.58 in) x 76.65 cm (30.18 in) (L x W x H) |
| Weight | 10 kg (22.05 lb) |
| Maximum Frequency | 3 GHz |
| Minimum Frequency | 26 MHz |
| Frequency Range | 26 MHz – 3 GHz |
| Gain | ~2 to 7 dBi |
| VSWR | 2.0:1 average (above 80 MHz) |
| Max Input Power | 300 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



