3116C
3116C
ETS-Lindgren
Double-Ridged Waveguide Horn
The 3116C Double-Ridged Waveguide Horn Antenna corrects the lower gain at the upper end of the frequency range that is commonly found in ridged waveguide antennas.
It was designed and modeled using powerful workstations running electromagnetic simulation software as experienced RF engineers and the manufacturing team produced the practical and affordable antenna. All production units are individually calibrated at our A2LA accredited lab.
Key Features
- 10 GHz to 40 GHz frequency range
- Corrected gain at upper frequencies
- Advanced electromagnetic simulation design
- All units individually calibrated
- Stinger mount for direct 7-TR mounting
- Practical and affordable design
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 cm x 10.8 cm x 8.9 cm (D x W x H) (For 3116C with 1/4 in x 20 Mounting Bracket) 25.7 cm x 10.8 cm x 6.4 cm (D x W x H) (For 3116 with Stinger Bracket) |
| Weight | ~0.45 kg (1 lb) |
| Maximum Frequency | 40 GHz |
| Minimum Frequency | 10 GHz |
| Frequency Range | 10 GHz – 40 GHz |
| Gain | ~8 to 15 dBi |
| VSWR | <2.5:1 |
| Max Input Power | 40 W (10 GHz) to 20 W (40 GHz) |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



