3106B
3106B
ETS-Lindgren
Double-Ridged Guide Antenna
The 3106B Double-Ridged Guide Antenna is especially effective for generating high electromagnetic fields with relatively low power input.
The antenna is also useful for receiving low-level signals where high gain characteristics are needed. The 3106B has uniform gain through its frequency span, providing efficient performance characteristics and directionality.
Key Features
- 200 MHz to 2.5 GHz frequency range
- High gain and excellent VSWR characteristics
- 1000 W peak, 800 W continuous power handling
- Lightweight corrosion-resistant aluminium construction
- Type N female connector for increased power handling
- Individually calibrated at A2LA accredited lab
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 97.8 x 93.3 x 72.9 cm (L x W x H) |
| Weight | 11.8 kg (26.0 lb) |
| Maximum Frequency | 2 GHz |
| Minimum Frequency | 200 MHz |
| Frequency Range | 200 MHz – 2 GHz |
| Gain | ~7 to 12 dBi |
| VSWR | <1.6:1 |
| Max Input Power | 800 W cont.; 1000 W peak |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |




