3110C
3110C
ETS-Lindgren
Biconical Antenna
The Model 3110C Biconical Antenna combines several unique features to achieve high levels of performance.
The balun, feedline, and element cage design give the 3110C response curves that are almost linear, making it ideal for swept measurements. Common applications include measurements to MIL-STD specifications, ANSI C63.4, FCC-18 and EN 55022 emissions testing.
Key Features
- 30 MHz to 300 MHz frequency range
- Unique element design eliminates 281 MHz electrical bump
- Improved balun design for increased efficiency
- Compact size for use in limited space
- Stinger mount with square collar for easy polarisation alignment
- Excellent RF symmetry
Contact us for Lead Time
Click below to request a quote for this item. Or for product advice, stock and lead time enquiries call our team on 0330 313 3220.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Dimensions | 132.1 cm (52.0 in) x 55.9 cm (22.0 in) x 52.0 cm (20.5 in) (Width x Depth x Diameter) |
| Weight | ~4 kg |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Minimum Frequency | 30 MHz |
| Frequency Range | 30 MHz – 300 MHz |
| Gain | ~0 to 2 dBi |
| VSWR | 2.0:1 |
| Max Input Power | 100 W |
| Impedance | 50 Ω |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Data Sheet | Click here to view |



